in

Мајкл Џордан донираше 10 милиони долари за клиники во лоши услови!

Легендата на кошарката Мајкл Џордан донираше 10 милиони долари за изградба на две медицински клиники во сиромашните заедници во близина на неговиот роден град Вилмингтон, соопшти денеска регионалниот здравствен систем.

Клиниките за Новант Хелт се очекува да бидат отворени на почетокот на 2022 година, во округот Њу Хановер, лоциран на југоисточниот брег на Северна Каролина. Во 2019 и 2020 година, Јордан веќе донираше 7 милиони долари за отворање на семејни клиники во Шарлот, кои досега примиле над 4500 пациенти и дале речиси илјада вакцини против вирусот корона, се вели во соопштението на Новант Хелт.

„Горд сум што се обединив со Новант Здравје за да ја направам квалитетна здравствена заштита поприфатлива и посиромашна, без разлика дали имаат здравствено осигурување или не“, рече Џордан.

Џордан пораснал во Вилмингтон, пред да се пресели на колеџот во Северна Каролина.

„Вилмингтон има посебно место во моето срце и навистина ми е драго што можам да и се оддолжам на заедницата што ме поддржуваше цел живот“, рече Џордан.

Мајкл Џордан одигра 15 сезони во НБА лигата и освои шест шампионски титули со Чикаго Булс.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote