in

Мик Џегер: Расправијата со антиваксерите е едноставно безвредна!

Во својата нова песна „Easy Sleazy“, фронтменот на Rolling Stones, Мик Џегер, ги „закачи“ антиваксерите и теоретичарите на заговор, а во интервју за списанието Rolling Stone, тој изјави дека станува збор за луѓе со кои не вреди да се расправате.

Фронтменот на Мик Џегер и Фу Фајтерс Дејв Грол неодамна ги изненади обожавателите со новиот сингл „Eazy Sleazy“. Песната е создадена за време на карантинот воведен поради пандемијата, а Џегер се осврнал и на теориите на заговор и движењето против вакцинацијата.

Легендарниот рокер во интервју за Rolling Stone изјави дека тие стихови ги напишал откако неговите блиски пријатели и членови на семејството почнале да веруваат во теории на заговор.

“Имам пријатели и роднини кои влегуваат во овие работи што се едноставно ирационални. Се разбира, не вреди да разговараме со нив. Тие го имаат она во што веруваат и веруваат во тоа. И без оглед што ќе кажете, тие” Сè уште ќе верувам. „Таа рационална мисла не работи таму“, рече Џегер.

Тој исто така потсети дека, кога бил дете, деца починувале од детска парализа, и дека болеста подоцна е искоренета благодарение на вакцините.

“Тие несреќни деца или умираа или беа оставени осакатени, а јас имав многу такви пријатели. Дали повеќе сакате да му дадете вакцина на вашето дете или да останете неподвижни? Но, не можете да се расправате со тие луѓе. И така, дојдов до теорија на заговор , преку анти-вакцините „Јас дури и не го спомнав тоа во песната, и веројатно требаше да го“, заклучи фронтменот на Rolling Stones.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote