in

МИЛЕНИК – ЛАВ? Запленет во куќа во Камбоџа?

This handout photo taken and released by Cambodia's Ministry of Environment on June 27, 2021 shows a male lion as it is being confiscated by authorities from a private residence where it was being raised as a pet in Phnom Penh. (Photo by Handout / CAMBODIA'S MINISTRY OF ENVIRONMENT / AFP) / RESTRICTED TO EDITORIAL USE - MANDATORY CREDIT "AFP PHOTO / CAMBODIA'S MINISTRY OF ENVIRONMENT " - NO MARKETING - NO ADVERTISING CAMPAIGNS - DISTRIBUTED AS A SERVICE TO CLIENTS

Камбоџанските власти запленија машки лав кој кинески државјанин го чуваше како домашно милениче во приватна вила во Пном Пен.

Имено, тој во својот дом одгледал лав година и пол, тежок околу 70 килограми.

Претставник на Министерството за заштита на животната средина на Камбоџа, Нет Пеактра, потврди дека кинескиот државјанин го увезел животното од странство со цел да го одгледа во неговиот дом.

„Нашите власти започнаа истрага за овој случај веднаш по објавувањето на видеото со ова диво животно, кое сопственикот го чуваше како домашно милениче во својата вила во главниот град на Камбоџа, беше објавено на социјалната мрежа TikTok на крајот на април“, пренесува Peaktra , како што објави Гардијан.

Тој додава дека законот не дозволува чување на ретки диви животни како домашни миленици.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote