in

ШОКАНТНО! Милиони неисправни маски во ЕУ!

Околу 23 милиони заштитни маски во Европската унија беа неисправни во средината на септември, потврди вчера Европската комисија.

Комесарот за правда Дидие Рендерс, во име на Европската комисија, го извести хрватскиот европратеник Томислав Сокол дека системот за безбедност Geist / RAPEX – за брзо предупредување за опасни непрехранбени производи, утврди дека околу 23 милиони маски се обележани како неисправни.

Дефектот со маските беше пријавен од 15 земји-членки на ЕУ. Маските се означени како неисправни главно поради недоволен капацитет за филтрирање или неправилно вклопување на лицето, како и недостаток на сертификација што ја бараат релевантни европски тела.

„Од пристигнатите 121 апликација, 104 се однесуваа на маски изработени во Кина, две на маски изработени во Мексико, секоја на маски од Данска, Турција, Украина и Виетнам, а во 11 случаи потеклото не било пријавено или не било познато“, истакнува Сокол. .

Тој ги повика потрошувачите да проверат дали маските ги исполнуваат стандардите за безбедност пред да ги купат.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote