in

МОРА ДА ГО ЗНАЕТЕ! Минерал што обично му недостасува на телото!

Вегетаријанците и веганите треба да обрнат посебно внимание на количината на железо, бидејќи тие не јадат месо, и тој е најдобриот извор на овој минерал.

Железото е важно за црвените крвни клетки, ако не внесете доволно во организмот, може да почувствувате некои непријатни последици или дури може да развиете анемија. Тоа е состојба во која во телото нема доволно здрави црвени крвни клетки кои го врзуваат кислородот за себе.

Недостаток на железо може да предизвика и трајни здравствени проблеми доколку не се лекува навреме.

Постојат неколку симптоми кои можат да укажат на недостаток на железо и треба да обрнете внимание на нив.

Се чувствувате уморно и бавно

Железото е потребно за раст и развој, транспорт на кислород во телото и други функции. Ако не добиете доволно железо, може да се чувствувате уморни и летаргични. Поради недостаток на овој минерал, нема доволно кислород, што прави да се чувствуваме бавни.

Имате главоболки

Првите знаци на недостаток на железо обично се замор и главоболки. Овој минерал е неопходен за да има добро ниво на хемоглобин во црвените крвни клетки.

Чувствувате мускулна слабост

Железото е особено важно за спортистите кои ја ценат издржливоста. Ниските нивоа на железо можат да доведат до послаба мускулна функција и ограничен аеробен капацитет, што може да влијае на перформансите и закрепнувањето по тренингот.

Рацете и стапалата ви се ладни

Главната задача на железото е да помогне во транспортот на кислород до мускулите, органите и клетките. Недоволно внесување на железо може да предизвика анемија, екстремен замор, замор на мускулите, отежнато дишење и студени раце и нозе.

Имате вртоглавица

Може да имате вртоглавица затоа што вашиот мозок не добива доволно кислород, што е потребно за нормално функционирање.

Кршливи нокти и бледа кожа

Овој феномен може да биде друга последица од недостаток на железо. Покрај тоа, недостаток на железо може да влијае на косата, правејќи ја кршлива.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote