in ,

УбавоУбаво

Мини-домови со соларни панели за бездомници! [ВИДЕО]

Во Германија, властите започнаа да тестираат куќи со футуристички изглед за бездомници на почетокот на јануари.

Според Independent, во Германија има околу 860.000 бездомници мои живеат на улица.

Водоотпорни капсули за спиење беа поставени на 8 јануари во парковите на градот Улм.

Креаторите на Улмер Неста рекоа дека кабините се наменети за луѓе кои не можат да ги користат вообичаените засолништа за бездомници, или поради психолошки фактори или затоа што, на пример, имаат (милениче).

Објаснија дека се надеваат дека ќе им помогнат на бездомниците на овој начин и особено ќе ги заштитат за време на студените зимски ноќи, но посочуваат дека иницијативата не е алтернатива за хостели и безбедни куќи, туку треба да послужи како последно средство за оние кои навистина немаат каде да се сокријат.

https://www.youtube.com/embed/zq9tvkRV47Y

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote