in

Мини погачки со сирење: Меки, миризливи, воздушни и вкусни, вистински рај за непцето!

Потребни состојки:

  • 2 дл млака вода
  • 1/2 сув квасец
  • 1/2 лажиче шеќер
  • 1/2 лажиче сол
  • 50 мл масло
  • брашно по потреба (тип 400 меко)
  • 200 гр сирење
  • 5 лажици кечап

Подготовка:

Измешајте го квасецот и шеќерот во млака вода, покријте ги со крпа и оставете ги да отстојат 3 минути.
Кога квасецот ќе нарасне, додадете масло и добро промешајте.
Потоа, додадете сол и полека додадете брашно и месете го тестото.
Месете го тестото 5 минути за да биде мазно и еластично.
Ставете го тестото во сад кое ќе го премачкате со масло, покријте го со крпа и оставете го да се дуплира.
Потоа измешајте ги и развијте го тестото со дебелина од 1/2 см, кои ќе ги исечете со чаша и ќе ги распоредите во плех обложен со хартија за печење.
На секоја погачка ставете малку кечап и рендано сирење.
Печете во рерна на 250 целзиусови.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote