in

Вербален конфликт меѓу министрите на Грција и Турција пред новинарите во Анкара!

Грчките и турските министри за надворешни работи, Никос Дендиас и Мевлут Чавушоглу, имаа вербален конфликт на прес-конференција во Анкара, бидејќи не се согласуваат за повеќе билатерални прашања. Чавушоглу и Дендиас пред камерите презентираа спротивставени ставови за поморските граници, мигрантите и третманот на малцинствата.

Грчкиот министер е во Турција за да започне дијалог за решавање на билатералните спорови.

„Ако изнесете толку тешки обвинувања против мојата земја и мојот народ, јас сум должен да одговорам“, рече Чавушоглу, видно незадоволен од изјавите на неговиот грчки колега.

Дендиас особено ги критикуваше активностите на Турција во Егејското Море и источниот дел на Средоземното море, како и спроведувањето на договорот на Турција за мигрантите од страна на Турција.

„Позицијата на Грција е јасна и вие не ја слушате за прв пат. „Турција ги крши меѓународното право и поморската конвенција во Егејското Море и источниот дел на Средоземното море, како и суверените права на Грција, бидејќи спроведе 400 лета над грчкото тло“, рече Дендиас.

Чавушоглу возврати дека Анкара ги штити интересите на Турција и кипарските Турци во Средоземното Море, додека за договорот рече дека Турција „пристојно“ го спроведува.

Турскиот министер неколку пати повтори дека она што Дендиас го зборува е „неприфатливо“.

Грција и Турција, кои со години имаат чувствителни односи, се расправаат околу разграничувањето на зоната за експлоатација на гас во источниот Медитеран.

Односите беа затегнати и од меѓусебното незадоволство од третманот на муслиманските малцинства во Грција и православните малцинства во Турција.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote