in

Што предизвикува непријатен утрински здив и како да се ослободите од него?

Illustration of a woman who does not notice bad breath

Утринскиот здив не е нешто од што треба да се срамите. Вистината е дека сите понекогаш го имаме. Фактот дека е вообичаен, сепак, не значи дека нема начини да се ослободите од него. Некои од нашите навики имаат одлучувачко влијание врз појавата на утрински здив, поради што не би било лошо да се обидеме да ги смениме.

Првиот виновник за утринскиот здив е лошата хигиена на устата. Ако не ги миеме забите редовно или го правиме тоа лошо, ќе имаме утрински здив. Исто така, ќе се појави ако не користиме или ретко користиме забен конец. Сува уста е следната најверојатно причина за утрински здив. Имено, плунката ги отстранува бактериите кои предизвикуваат лош здив, а поради фактот што помалку се лачи додека спиеме, се будиме наутро со лош здив. Потрошувачката на одредена храна со силен мирис, како што се кромидот и лукот, може да влијае на појавата на утрински мирис, а исто така може да биде предизвикана од металоиди или други здравствени проблеми.

Неправилното четкање на забите е една од главните причини за непријатниот утрински здив.

Ова се некои од можните причини за утрински здив, и што можеме да сториме за да се ослободиме од него? Експертите ве советуваат да ги следите следниве препораки:

  • Не користете течност за миење на устата по секое четкање на забите. Иако е вистина дека оваа течност го освежува вашиот здив, ја суши и устата затоа што содржи алкохол, а ние веќе ви ја откривме врската помеѓу сува уста и утрински здив.
  • Не спијте со отворена уста. Ова е уште една навика што ја суши устата, но исто така дозволува да се формираат лоши бактерии во нашата усна шуплина.
  • Прескокнете го утринското кафе ако имате лош утрински здив. Кафето е причина за утрински мирис кај многу луѓе, како поради мирисот на овој пијалок, така и поради фактот што многу луѓе го пијат со млеко или шлаг, што исто така може да биде одговорно за лош здив.
  • Четкајте го и јазикот. Повеќето луѓе го забораваат овој чекор кога ги мијат забите. Да, водата и плунката ќе ги отстранат повеќето бактерии од вашиот јазик, но не секогаш и не сите.
  • Исплакнете ја устата со масло. Оваа техника на освежување на здивот потекнува од Индија, и не само што победува лош здив, туку и наводно ги обелува забите и ги прави поздрави. Луѓето најчесто ја исплакнуваат устата со кокос или маслиново масло.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote