in

МИСТЕРИОЗНО: Научниците открија радио сигнал кој доаѓа од НАШАТА ГАЛАКСИЈА!

earth horizon from space with starfield copyright Bill Frymire Jan 2004

Неодамна годинава, научниците успеаа да откријат силен радио сигнал кој доаѓа од непознат извор. Сега пак, тие потврдија дека детектирале сигнал кој доаѓа некаде од нашата галаксија! За првиот радио сигнал кој се случи во текот на оваа година, истражувачите претоставија дека сигналот доаѓа од ѕвезда која има многу силно магнетно поле и е на триесетина илјади светлосни години одалечена од планетата Земја.

Иако научниците можно е да го открија изворот на ваквите сигнали, тие сеучте не знаат која е причината што ги предизвикува нив. Според некои, не е само радио сигнал детектиран да доаѓа од некое место во Млечниот Пат, туку и ренгенски зраци. Но се уште не е откриено дали овие две појави се поврзани, а првичното мислење е дека тоа се две различни нешта. Доколку се надевавте на вонземјани, сепак веројатноста е многу мала и најверојатно сигналите се предизвикани од некоја ѕвезда или некое друго вселенско тело.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote