in

Mitsubishi го намалува производството поради проблеми во набавката на чипови!

Mitsubishi Motors објави дека ќе го намали производството во Јапонија и Тајланд од следниот месец, поради проблеми во набавката на полупроводнички чипови.

Во соопштението на компанијата се вели дека проблемите во набавката на чипови биле предизвикани од тешка работа среде пандемијата и поради зголемената побарувачка за овие полупроводнички плочи, кои исто така се користат во производството на мобилни телефони, конзоли за видео игри, 5G мрежна опрема и други уреди.

Mitsubishi во мај ќе го намали производството за 16.000 возила во три фабрики во Јапонија и Тајланд.

Јапонската новинска агенција Кјодо објави дека Mitsubishi го намали производството на возила во март, а за 7.500 возила во април.

Јапонскиот производител на автомобили Subaru, исто така, го намали производството за 25.000 возила овој месец, исто така, поради проблеми во набавката на чипови.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote