in

Младенче од поларна мечка е родено во зоолошка градина на истокот во Франција! [ВИДЕО]

Младенче од поларна мечка е родено во зоолошката градина во Мулхаус на истокот на Франција на 22 ноември, што е реткост во Франција, а раѓањето на таква мечка треба да помогне да се подигне свеста за климатските промени, се вели во градината.

„Ова е петто раѓање на поларна мечка во последните 20 години во Франција, и второ во Мулхаус“, велат од зоолошката градина, додавајќи дека првите недели од поларната мечка се чувствителни и дека младенчето сè уште не е во контакт со луѓе, па дури и со ветеринари.

Од зоолошката градина изјавија дека мажот засега не треба да интервенира, но сè е оставено на инстинктот на женката, односно мајката и младенчето

Камерата била ставена во дувло за да го следи растот на младенчето. Засега, полот на малата мечка е непознат, а кога ќе се дознае, градината ќе предложи име за кое ќе гласаат посетителите.

Претходното младенче од истиот пар мечки, по име Сеси и Викс, ја виде светлината на денот во ноември 2016 година. Тоа е женка по име Наник и отстранета од нејзините родители веднаш штом се појавија знаци на ривалство меѓу неа и нејзината мајка.

Наник сега е во зоолошката градина во Минхен.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote