in

УбавоУбаво

Три вообичаени здравствени проблеми што зелениот дел од младиот кромид ги решава за момент!

Алтернативната медицина го смета младиот кромид за неверојатно вредна и здрава храна. Освен што помага при настинки и го намалува високиот крвен притисок, пролетниот кромид има антиинфламаторно својство и работи против габи, стрес и замор. Овие здравствени проблеми брзо ги решава зелениот дел од младиот кромид:

Болки во грлото

Исечете ја половината на зелениот дел на парчиња, додадете малку изрендан ѓумбир и сол и ставете го сето тоа во кеса со крпа или крпа и загрејте го. Завиткајте ја топлата компресија во друга крпа или крпа и ставете ја на воспаленото место.

Отечени нозе

Гответе го зелениот дел од пролетен кромид неколку минути. Измешајте го со мешалка (додадете многу малку вода доколку е потребно) додека смесата не се претвори во паста. Нанесете ја оваа паста на отечените делови на нозете.

Откопчување на носот

Смачкајте малку зелен дел од пролетен кромид и натопете парче памучна волна или две влошки во неговиот сок. Нанесете таков влажен компрес на областа на носот и синусите. Лакот ќе ја активира слузницата и ќе ги отклучи дишните патишта.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

-1 поени
Upvote Downvote