in

Многу возачи често прават две работи што се штетни за менувачот и кумплугот!

Mercedes - A Class 180 SE Manuel 6 speed

Многу возачи имаат навика да го оставаат автомобилот во брзина, односно да се префрлат во прва брзина и да ги притиснат педалата за кумплугот и сопирачката додека стојат на семафор или во друга прилика. Сепак, не треба да го правите ова бидејќи може да ја оштети кумплугот.

Имено, изворот во спојката не е дизајниран да издржи таква сила подолго време и може да се потроши многу порано, односно може да се скрши. Во секоја прилика, кога ќе застанете, извадете го менувачот од менувачот и затегнете ја сопирачката, па најдобро ќе ја заштедите спојката.

Друга вообичаена навика е да ја држите раката на менувачот. Ергономски, тоа е на најдобро место и многумина претпочитаат да ја потпираат десната рака на менувачот додека возат. И тоа не е добро бидејќи вилушката за запчаници дополнително ја притиска брзината. Оваа сила може да го оштети преносот, затоа избегнувајте ја оваа навика.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote