in

Олимписки игри без одличниот Мо Фарах!

Мо Фарах не успеа да се квалификува на Олимписките игри во Токио.

Легендарниот британски тркач и четирикратен олимписки шампион Мо Фарах нема да учествува на Игрите во Токио откако не успеа да се квалификува на трката на 10.000 метри.

Во последниот обид да се истрча потребната норма од 27 минути и 28 секунди во Манчестер, Фарах не успеа.

Тој ја заврши трката за време 27: 47,04, скоро 20 секунди побавно отколку што беше потребно.

Трката беше организирана специјално за него, а кога последниот пејсмејкер престана да му го диктира темпото на девет круга пред крајот, тој заостана за околу три секунди од посакуваното време. Мојот ритам падна од круг во круг и му требаше последниот круг да истрча за 48 секунди за да се квалификува на уште еден натпревар.

Тој се обиде, но на крајот не успеа.

„Она што можете да го направите како личност е да дадете се од себе. Имав одлична кариера и многу сум среќен што траеше толку долго. Ова е сè што имав во мене денес. Отсекогаш сум велел дека кога ќе дојде време да не можам да се натпреварувам со најдоброто дека нема да одам само да трчам. „Јас секогаш одев да се натпреварувам, и ова не е доволно за такво нешто денес“, рече Фарах.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote