in ,

УбавоУбаво СлаткоСлатко

Превкусен модар патлиџан со домати во рерна

Печен зеленчук изренден со тврдо сирење како предлог за пред јадење.

Состојки:

  • 1 модри патлиџани
  • 3 домати
  • 2 чешниња лук
  • маслиново масло
  • сол, бибер, оригано
  • тврдо сирење за наросување

Подготовка:

Измијте ги доматите и исечете ги .

Ставете ги доматите во плех обложен со хартија за печење и премачкајте со маслиново масло во кое сте додале ситно исечен лук, сол и бибер.

Печете ги доматите на 160 степени околу 45 минути.

Во меѓувреме, исечете модар патлиџан исто така и на кришки, и посолите од двете страни. Оставете го да отстои.

Кога доматите се печени, истискајте го модриот патлиџан со вишок сол, наредете го врз хартија за печење и премачкајте со маслиново масло.

Под секое парче домат ставете по едно парче модар патлиџан, па продолжете да печете уште 30 минути на 180 степени, а на крајот зголемете ја температурата.

Кон крајот на печењето, посипете сè со малку оригано.

Послужете го печениот зеленчук на тост леб и наросете со рендано тврдо сирење.

На здравје!

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote