in

Грција и дозволи на модната куќа Диор да фотографира на антички места!

Грчкиот централен археолошки совет одобри употреба на неколку големи археолошки споменици, вклучително и Акропол, за фотографирање на француската луксузна модна куќа Диор.

Советот „едногласно“ го потврди проектот, рече еден службеник на Министерството, пренесува агенцијата Франс Прес.

Фотосесијата ќе се одржи и во Одеон на Херод Атикус, во подножјето на Акропол, во античката Агора, храмот на Посејдон на Кејп Соунион близу Атина и Храмот на Зевс во Немеа, рече истиот официјален претставник.

Дополнително барање за фотографирање на стадионот Панатенаикон во Атина, каде што се одржаа првите Олимписки игри на модерната ера во 1896 година, ќе се разгледа во четврток.

Куќата Диор на крајот на април објави дека ќе ја организира својата „циркуларна“ ревија во Атина на 17 јуни, презентација организирана од најголемите светски брендови надвор од четиригодишната модна недела.

Овој настан на Диор во 2022 година му оддава почит на легендарната фото-сесија на Акропол пред 70 години, кога беа претставени високите модни фустани на Кристијан Диор.

Фотосесијата ќе се одржи на почетокот на јуни, а резултатот ќе биде претставен за време на модната ревија, додаде службеникот на министерството.

„Нема да има модни ревии на Акропол“, забележа тој.

Опозицијата ја критикува грчката влада за управување со археолошкото наследство на земјата, особено за реконструкцијата на Акропол, со цел да се обезбеди пристап до хендикепираните лица.

Критичарите исто така не го одобруваат пренесувањето на античките предмети откриени во Солун како дел од изградбата на метрото. Во мај, десетици интелектуалци и неколку експерти од византиската ера потпишаа отворено писмо со кое се повикуваат овие предмети да не бидат преместени.

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote