in

Модниот дизајнер Pierre Cardin почина!

Познатиот француски моден дизајнер Пјер Карден почина денес на 99-годишна возраст, објави неговото семејство.

Карден почина во американска болница во западното париско предградие Неја.

Син на италијански имигранти, Пјер Карден започна да работи во модната куќа на Кристијан Диор во 1946 година, а потоа тој придонесе за создавање на повоен „нов изглед“.

Тој отвори модна куќа на крајот на 1949 година.

Карден бил познат и како извонреден претприемач кој ја проширил својата империја низ целиот свет.

Тој исто така ги претстави своите колекции во соседна Србија, Белград.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote