in

Модриќ во Реал Мадрид барем уште една година!

Хрватот Лука Модриќ ќе остане член на Реал Мадрид барем уште една сезона. Одличниот играч за врска ги договори сите детали со челниците на клубот, вклучително и намалувањето на платата.

Така, најдобриот играч на светот во 2018 година ќе ја одигра десеттата сезона во „кралскиот клуб“. „Ас“ објави дека обете страни лесно се договориле за сите детали.

Особено беше важно што 36-годишниот Модриќ одлучи да прифати намалување на платата во светло на светската економска криза поради пандемијата на коронавирусите.

Модриќ пристигна во Реал во 2012 година од Тотенхем. Освои четири трофеи во Лигата на шампионите, двапати беше шампион на Шпанија и има три купа на Шпанија и Суперкуп на Европа. Три пати со него во тимот, Реал го освои и Светското клупско првенство.

Досега Модриќ одигра 260 натпревари за Реал Мадрид и постигна 18 погодоци.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote