in

Што?Што?

За 24 часа ги исфрла сите отрови – најмоќниот чистач на организмот

Final Red Wine Vinegar in vessels. _Credit_Katrin_Björk

Детоксикацијата на организмот стана императив во времето во кое живееме. Стресот, загадувањето, храната полна со адитиви, лековите кои ги консумираме, алкохолот – во нашиот организам создаваат вистинска депонија на штетни материи, кои трајно го трујат нашето тело.

Сите овие штетни токсини ги ослободуваат своите дејства во нашиот крвоток и на тој начин допираат до секој орган. Од приложеното е јасно зошто е толку важно да го чистите телото од насобраните штетни материи во одредени временски интервали.

Но, подеднакво е важно да го изберете соодветниот и делотворен метод, кој во исто време е и безбеден. Ние ви носиме рецепт за еден таков детокс третман, кој ефикасно ќе го исчисти вашето тело од сите отрови.

Состојки:

  • 12 чешниња лук
  • половина литар црвено вино (може и од капина)

Подготовка:

Исчистете го лукот и исечкајте го, па ставете го во стаклено шише. Додадете вино и добро затворете. Чувајте го на светло 2 недели и протресувајте неколку пати секој ден.

После две недели, исцедете го напитокот и ставете го во друго стаклено шише. Земајте по една лажица трипати на ден цел месец.

Напомена: Ова е природен лек и затоа применувајте го со пауза од 6 месеци измеѓу 2 третмани – значи, двапати годишно.

Како ви се допаѓа?

1 поен
Upvote Downvote