in

Што?Што?

НЕВЕРОЈАТНО! Реплика на Мона Лиза продадена за НЕВЕРОЈАТНИ 2,9 милиони евра!

Копија од познатата слика на Мона Лиза од ренесансниот сликар Леонардо да Винчи од 17 век е продадена денес на аукција во Париз за 2,9 милиони евра.

Рекордна сума за репродукција на ова ремек-дело издвои европски колекционер, пренесува Ројтерс.

Репликата, именувана по Мона Лиза од Хакинг по нејзината сопственичка која неуспешно тврдеше дека купила копија во 1950-тите како оригинал, е една од многуте репродукции на оригиналната слика сместена во музејот Лувр во Париз.

„Ова е лудило, ова е апсолутен рекорд за репродукција на Мона Лиза“, изјави портпаролката на аукциската куќа Кристи.

Таа изјави дека 14 понудувачи се натпреварувале на меѓународната лицитација и дека во последниот час понудата скокнала од 500.000 на 2,4 милиони евра, така што последната понуда достигнала 2,9 милиони.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote