in

МОРА ДА ГИ ЗНАЕТЕ! Мал водич за сигналните ламби на контролната табла во автомобилот!

На контролната табла на автомобилот има многу сигнални светла, а меѓу нив има и чие значење не го знаеме.

vakataka.mk ви ги објаснува овие 64 знаци.

1. Предните светла за магла се активирани;

2. Предупредување дека има проблем со системот за управување;

3. Задните светла за магла се активирани;

4. Предупредување за течност за миење на шофершајбната;

5. Предупредување дека се носат влошки за сопирачките;

6. Контролата на крстарење е активирана;

7. Трепкачите се активирани;

8. Предупредување за проблем со сензори за светлина или дожд;

9. Предупредување за ниски температури и можен мраз на патот;

10. Знак наменет да го привлече вниманието на возачот и да го предупреди за дополнителен активиран знак на контролната табла;

11. Активирани грејачи (за дизел мотори);

12. Предупредување дека е можно замрзнување;

13. Предупредување за проблемот со палење на моторот;

14. Предупредување дека клучот не е во бравата;

15. Предупредување дека батериите во клучот се истрошени;

16. Предупредување дека автомобилот од предната страна е премногу близу;

17. Сигнал дека спојката треба да биде притисната;

18. Сигнал дека треба да се зафати сопирачката;

19. Предупредување дека воланот е блокиран;

20. активирани средното светло;

21. Предупредување дека притисокот во гумата е премал;

22. Активирани се странични светла;

23. Предупредување за странично светло;

24. Стоп за предупредување за светло;

25. Предупредување за проблем со филтерот (DPF/FAP);

26. Предупредување за проблемот со снабдување со електрична енергија на влечното возило;

27. Предупредување за проблемот со системот за суспензија (одете до најблиската услуга);

28. Предупредување за следење на коловозната лента (портокалово) / поаѓање од лентата (црвено);

29. Предупредување за проблем со катализатор;

30. Предупредување дека безбедносниот ремен не е врзан;

31. Се активираат светлата за паркирање;

32. Предупредување за проблем со батеријата или алтернаторот;

33. Сензорите за паркирање се активирани;

34. Предупредување дека е потребно да се сервисира возилото;

35. Активирани адаптивни фарови;

36. Предупредување дека фаровите треба да се израмнат;

37. Предупредување за проблемот со спојлерот што се движи;

38. Предупредување дека има проблем со електричниот покрив;

39. Предупредување дека има проблем со воздушното перниче;

40. Рачната сопирачка е активирана;

41. Предупредување за присуство на вода во филтерот за гориво;

42. Предупредување дека предното воздушно перниче е исклучено;

43. Предупредување за механички проблем во возилото;

44. Потопените (потопени) светла се активираат;

45. Предупредување дека треба да се замени филтерот за воздух;

46. ​​Активиран е режим на еко-возење;

47. Системот за помош при спуштање е активиран;

48. Предупредување за прегревање на моторот (запрете го возилото веднаш);

49. Предупредување дека има проблем со системот АБС;

50. Предупредување дека треба да се замени филтерот за гориво;

51. Предупредување дека вратата е отворена;

52. Предупредување дека хаубата е отворена;

53. Предупредување дека нивото на горивото е ниско;

54. Предупредување за проблем со автоматски менувач;

55. Ограничувањето на брзината е активирано;

56. Предупредување за проблемот со амортизерите;

57. Предупредување за низок притисок на маслото;

58. Активирани се прозорците на грејачот (демостирачки);

59. Предупредување дека петтата врата е отворена;

60. Системот против лизгање (ESP) е деактивиран;

61. Сензорот за дожд е активиран;

62. Предупредување дека има проблем со моторот (ако е активиран додека возите, не заборавајте да го запрете автомобилот и да ја побарате најблиската услуга);

63. Грејачи на задните прозорци се активирани;

64. Сензорот за дожд е активиран.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote