in

Што?Што?

Создаден за зависници од адреналин! Во Португалија се отвори најдолгиот пешачки мост! [ФОТО]

Отворен е најдолгиот пешачки мост на светот на северот на Португалија, кој се наоѓа на 175 метри над реката Паива.

Мостот се состои од 127 решеткасти плочи со метална заштитна ограда ширина од 1,2 метри поврзани со челични столбови во форма на буквата V на страните.

„Иако изградбата на мостот беше завршена пред извесно време, инаугурацијата е важна бидејќи ни овозможува да ги продолжиме туристичките активности“, рекоа локалните власти на отворањето на мостот.

Мостот ќе биде официјално отворен за пешаците во понеделник, но денес, за прв пат посетителите можеа да прошетаат преку мостот.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote