in

Што?Што?

Мотоциклистите ќе мора да плаќаат за паркирање во Париз!

Од следната година Париз ќе побара од мотоциклистите да плаќаат паркинг, што е обид на градот да ги намали бучавата и загадувањето.

Од јануари следната година, мотоциклистите кои не живеат во тие зони, ќе мораат да плаќаат три евра на час за паркирање во уште 11 централни арондисмани во француската престолнина, и 2 евра за оние околу нив, објави градската управа.

Цената е половина од цената на новите паркинг автомобили.

Електричните мотоцикли можат да се паркираат бесплатно, а луѓето што живеат во француската престолнина исто така можат да плаќаат годишен билет за мотор од 22,50 евра.

„Голем дел од париското население силно ги сака овие нови правила“, изјави заменик-градоначалникот Дејвид Белиард за весникот „Ле Паризиен“, велејќи дека тоа ќе ги охрабри луѓето да купуваат почисти возила што произведуваат помалку бучава.

Планот е дел од стратегијата за намалување на бројот на места за паркирање во Париз со цел тој простор да се искористи за велосипедски патеки, паркови и тераси. Има за цел да ги намали и сообраќајот и загадувањето.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote