in

WTFWTF

ПЛАНИНАТА МОНТ ЕВЕРЕСТ ПОРАСНА ЗА 86 САНТИМЕТРИ!

Монт Еверест, покривот на светот, е висок 8.848,86 метри, а Кина и Непал конечно постигнаа договор за оваа бројка.

На заедничката прес-конференција во Катманду, претставници на Кина и Непал ја објавија последната висина на Монт Еверест.

Така највисокиот врв се здоби со 86 сантиметри во споредба со претходното мерење на Непал и повеќе од четири метри во однос на претходната надморска височина, што Кина му го припишуваше на Монт Еверест.

Разликата се должи на фактот што Кина ја измери карпестата основа на врвот, а не и нејзината снежна покривка, што сега се зема предвид.

Непал спроведе студија за висината на Монт Еверест, по информациите кои сугерираат дека движењата на тектонските плочи, вклучително и силниот земјотрес во 2015 година, може да влијаеле на висината на покривот на светот.

Монт Еверест првпат беше освоен во 1953 година од Новозеланѓанецот Едмунд Хилари, придружуван од Шерпас Тензинг Норгај.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

1 поен
Upvote Downvote