in

Што?Што?

МОЖНО ДА СЕ ВРЕДНИ УМЕТНИЧКИ ДЕЛА! Слики пронајдени покрај пат во Германија!

Еден човек пронашол две многу вредни масла на платно, стари 350 години, во контејнери на паркинг во Германија.

Сликите се пронајдени во одморалиште на патот А7, во близина на градот Нирнберг на југот на земјата, објави германската полиција.

Човекот ги направил сликите и ги однел во полицијата во Келн.

„Првичните експертски проценки покажуваат дека и двете слики може да бидат оригинални“, велат истражувачите.

Една од сликите може да биде портрет на момче Самуел ван Хугстратен, холандски сликар од 17 век, кој бил ученик на Рембрант.

Вториот е најверојатно автопортрет на уметникот како Смеа на италијанскиот сликар Пјетро Белоти од истиот век.

Властите сега се обидуваат да откријат како двата дела завршиле во ѓубре.

Полицијата ги објавила сликите на интернет, прашувајќи: Кој ги препознава овие слики и знае како завршија во ѓубре на паркингот.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote