in

Мозокот е во состојба да формира нови врски помеѓу мозочните клетки!

Познато е дека мозокот е многу „пластичен“, односно може постојано да формира нови врски помеѓу мозочните клетки. Тоа е начинот на кој учиме нови вештини, на пример, колку повеќе вежбаме свирење на гитара, толку е посилна мрежата во мозокот одговорна за таа вештина.

Едно чудо, објавено пред неколку години, на луѓе на кои им е изваден половина мозок за време на детството, исто така покажа колку е чудесен овој орган. Но, и покрај тоа, овие луѓе можат да функционираат доста добро бидејќи остатокот од нив станаа посилни, објасниле авторите на студијата, истражувачи од Технолошкиот институт во Калифорнија, пишува Live Science.

Тие го анализирале мозокот на шест возрасни лица во нивните 20-ти и 30-ти. На сите им била извршена хемисфероктомија на возраст од три месеци до 11 години со цел да ги намалат епилептичните напади.

Истражувањето опфати и шест лица кои не биле на таква постапка, односно двете половини од мозокот работат нормално, тоа е контролната група за споредување на резултатите.

На сите учесници им беше извршена функционална магнетна резонанца (fMRI), техника што ја мери мозочната активност со следење на протокот на крв, а истражувачите се фокусираа на мрежи во мозокот кои се вклучени во секојдневните животни функции, како што се видот, движењето, емоциите, сознанието.

Потоа тие ги споредиле тие слики на мозокот со 1.500 слики на мозокот објавени во базата на податоци на Brain Genomics Superstruktu.

Откриле дека кај пациентите кои имаат само една половина од мозокот, мозочните региони се вклучени во истата мрежа на заедничко дејствување, како што е видот, како кај луѓето чиј мозок е недопрен.

Покрај тоа, истражувачите откриле дека врската, а со тоа и комуникацијата, помеѓу делови од различни мрежи е посилна кај лица на кои им е отстранета половина од мозокот. Многу од нив се високо функционални со најнормални јазични вештини.

„Седев пред компјутер и гледав МНР слики кои покажуваат само половина од мојот мозок и бев изненаден што се работи за слики од истото човечко суштество што штотуку го видов како зборува, шета и кој реши да си го одвои времето за ова истражување “, изјави авторот на студијата Дорит. Климан додаде дека ова покажува дека овој орган е во состојба да ја надомести загубата на структурата на мозокот.

Според Клејман, со своето истражување тие сакале подобро да разберат како мозокот се реорганизира по повреда или мозочен удар и како некои од неговите региони можат да ги компензираат оштетените или изгубените.

Постојат многу други случаи во медицинската литература кои ја документираат неверојатната способност на мозокот да се прилагоди на неочекувани ситуации.

На пример, третина од десната половина на мозокот на младиот човек беше отстранета, вклучувајќи го и делот од мозокот одговорен за видот. Неколку години по операцијата, невролозите откриле дека левата страна на мозокот започнала да ги презема визуелните задачи, па затоа тој сè уште може да гледа добро.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote