in

Мраморен колач од вишни

Фантастичен колач со какао и цреши.

Состојки:

  • 200 гр брашно
  • 4 јајца
  • 150 мл масло
  • 1 прашок за пециво
  • 1 ванилин шеќер
  • 2 лажици какао
  • 6 лажици шеќер
  • 150 мл млеко
  • 250 гр цреши

Подготовка:

Загрејте ја рерната на 180 степени, премачкајте плех со димензии 33 х 20 со путер или масло.

Измешајте 3 лажици шеќер, ванилин шеќер, брашно и прашок за пециво во сад за мешање.

Потоа измешајте ги жолчките, млекото и маслото во друг сад. Направете снег од белки.

Во мал сад измешајте какао, 3 лажици шеќер и малку млеко.

Во сувите состојки додадете жолчки, млеко и масло.

Измешајте сè и додајте ги белките, но постепено не мешајте, туку нежно претворете ги во смеса.

Во тавата додадете 3/4 од смесата и остатокот измешајте го со мешавина од какао, млеко и шеќер.

Истурете ја смесата со какао во редовна спирална мешавина и нежно свртете го секој дел од спиралата еднаш со вилушка за да создадете мермерен изглед.

Посипете ги вишните преку смесата.

Ставете го во рерна и печете околу 20 минути, а потоа кога ќе се испече, извадете го и оставете го да се излади.

Посипете со шеќер во прав.

На здравје!

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote