in

WTFWTF

Откривање на досега невидена форма на мумификација во антички Египет!

Австралиските археолози со КТ скенирање преиспитале древна египетска мумија, која претходно ја проучувале во 1999 година. Истражувачите, кои откриле глина во обвивките што се користеле во мумијата, откриле дека оваа мумија датира од 1000 до 1200 година п.н.е. е првата мумија покриена со кал во историјата.

Како што повеќето од нас знаат, лушпите од смола биле користени во антички Египет, особено при мумификација на кралски семејства и елита, а кај луѓе од средна и пониска класа, процесот на мумификација претежно не бил извршен. Австралиските археолози открија нов метод на техники на мумификација што се користел во тоа време со преиспитување на античка мумија што претходно ја проучувале со употреба на нови технологии.

Истражувачите откриле дека мумијата што ја проучувале е покриена со кал и дека калта е во можност успешно да го заштити телото со векови. Според направеното објаснување, античките Египќани кои припаѓале на средната и пониската класа можеби го имитирале однесувањето на елитите користејќи кал наместо скапи школки.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote