in ,

WTFWTF Што?Што?

Откриени египетски мумии со златни листови во устата! [ФОТО]

Археолозите кои работат на антички гробишта во Египет откриле мумии со златни јазици, пренесоа светските медиуми.

Тим предводен од Кетлин Мартинез од Универзитетот Санто Доминго во Доминиканската Република работеше во областа на храмот Тапосирис Магна во западна Александрија кога откри 16 гробници од грчкиот и римскиот период.

Бројни мумии во лоша состојба се пронајдени во тунелите, се вели во соопштението на египетското Министерство за туризам и антиквитети. Археолозите пронајдоа остатоци од позлатени трупови направени од неколку слоеви лепена ткаенина и папирус, соопшти Министерството, како и „амајлии направени од златен лист во форма на јазик ставен во устата на мумии“.

Тоа е, тие веруваат, посебен ритуал што требаше да осигури дека мртвите можат да зборуваат во задгробниот живот пред судот на богот Озирис. Мартинез издвои две мумии како најважни откритија.

Едниот има позлатени украси на кои е претставен Озирис, гробното божество, а другиот има круна украсена со рогови и кожа од кобра. На нејзините гради има позлатена декорација на која е прикажан ѓердан од кој виси главата на сокол, симбол на богот Хорус. Друго важно откритие е постхумната женска маска, според д-р Калед Абу Ел Хамд, директор на одделот за Александрија во Министерството за антиквитети.

Тој исто така рече дека се пронајдени осум златни лисја, кои претставуваат лисја од златен венец на маската на смртта, како и осум мермерни маски од грчкиот и римскиот период, кои покажуваат висок степен на скулпторски вештини и прикажување на одликите на сопственикот .

Грчкиот владетел Александар Велики го освоил Египет во 332 година п.н.е., а власта преминала на Птоломеј и династијата што тој ги основал по неговата смрт. Во 30 година п.н.е. Египет паднал под римска власт до 640 година.

Во текот на изминатите десет години, археолозите откриле неколку монети со името и сликата на кралицата Клеопатра VII во sидовите на храмот. Откриле и делови од статуите и храмот, за кои покажале дека ги градел кралот Птоломеј IV, соопшти Министерството.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote