in

Направен е мозаик од 2.177 тениски топки со ликот на Новак Ѓоковиќ! [ВИДЕО]

Голем мозаик од тениски топки со ликот на Новак Ѓоковиќ се појави денеска на платото на Тенискиот центар „Новак“ во Дорчол.

Како што беше објавено од ПР-тимот на Ѓоковиќ, инсталацијата е широка 2,7 метри и висока 3,8 метри, а површината од 10 квадратни метри е исполнета со 2.177 тениски топки.

Поводот на делото наречено # 2177, направено од архитектот и уличен уметник Андреј Јосифовски, попознат како пијанист, произлезе од желбата да се одбележи првиот ден од новиот рекорд, односно бројот на недели, 311 година, Новак okоковиќ на врвот на АТП-листата.

Работите траеја три дена, од четврток до сабота до недела, кога последната топка беше поставена во мозаикот нешто по три часот наутро.

“Топките се прицврстени во жичена мрежа, што ги симболизира неуспешните обиди на Новак да го собори тенискиот трон. Сепак, тоа не се случи поради неизнудени грешки на неговите ривали, туку затоа што тој е едноставно подобар од сите во многу тениски вештини. Нема сомнеж дури и кај стручњаците за тенис. Неговото враќање и бекхенд со две раце се најдобри во светот, а неговото движење и покривање на теренот е вонземски “, вели Јосифовски, кој додава дека голем предизвик за него било краткото време за реализација, како и важноста на целата работа.

Ликот на Новак беше изведен со единствена уметничка инсталација, бидејќи, како што вели уметникот, тој е единствен и во светот според неговите човечки карактеристики.

„Неговата постојана помош на сиромашните деца, големи донации за образование, предучилишни програми, здравствена заштита, борба за зголемување на платите на нискорангираните играчи на АТП турнејата, грижа за колегите и иднината на спортот.. го прават вистински херој “, рече Јосифовски.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote