in ,

СлаткоСлатко УбавоУбаво

Освежувачки десерт – Мус од јагоди

Десерт со јагоди што лесно се подготвува.

Состојки:

– 1 кесичка желатин

– 400 гр јагоди

– 1 лимон

– 80 гр шеќер

– 2 белки

– 250 мл слатка павлака

Подготовка:

Во блендер измешајте излупени јагоди, сок од лимон, малку кора од лимон и шеќер. Потоа ставете го пирето од јагоди да се загрее и додадете го стопениот желатин.

Промешајте сè заедно и оставете ја смесата да се излади.

Изматете ги белките, а особено слатката павлака.

Измешајте ја слатката павлака, а потоа белките во пирето од јагоди.

Истурете ја смесата во чинии и украсете по желба.

На здравје!

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote