in

СлаткоСлатко УбавоУбаво

Мус со темно и бело чоколадо

Фантастичен мус со чоколадо и рум.

Состојки:

  • 2 јајца
  • 70 гр шеќер
  • 100 гр црно чоколадо
  • 100 д бело чоколадо
  • 1 шлаг
  • 2 лажици рум

Подготовка:

Јајцата мешајте ги на пареа со шеќер околу 10 минути, а потоа одделете ги во две чинии.

Додадете бело чоколадо во една и варете уште пет минути. Повторете го истото со црното чоколадо, па оставете да се излади.

Изматете го шлагот, па додадете ја едната половина на белото, а другата на црното чоколадо.

На крајот додадете по една лажица рум на секоја од нив.

Прво истурете го белиот дел во чашата, па црниот.

Ставете го во фрижидер два часа.

На здравје!

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

1 поен
Upvote Downvote