in

Илон Маск со интересна изјава околу колонизирањето на Марс

Извршниот директор на SpaceX Илон Маск изјави дека Mars ќе биде „слободна планета“ откако ќе биде колонизирана од негова страна и нема да ги користи законите кој ги користиме на Земјата. Компанијата планира да ја направи првата колонија надвор од нашата Земја.

Компанијата на Маск дури и направи секција на закони кој ќе се користат на Црвената Планета, во кој тврдат дека таа ќе се контролира самостојно и нема да има потреба од власт.

SpaceX планира да испрати над милион луѓе на Марс до 2050 година, за што Маск вели дека ќе бидат потребни над 1,000 летови годишно во кој ќе има 100 луѓе за да се оствари таа идеа.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote