in

На аукција ДНК-та на Наполеон Бонапарта!

Приватните колекционери следната недела ќе имаат ретка можност да купат парче ДНК на Наполеон Бонапарта, бидејќи крпа крпа, поставена над неговото тело за време на обдукцијата, ќе се најде на аукција по повод 200-годишнината од неговата смрт.

Аукциската куќа Осенат на 5 мај ќе продаде вкупно околу 360 предмети, заедно со други истакнати предмети, вклучително и прамен од косата на Наполеон, пар негови свилени чорапи и кошула со долги ракави со буква „Н“ извезена со црвена нишка, Пренесува Ројтерс.

Се проценува дека крпа извалкана со крв вреди до 15.000 евра. Доаѓа со белешка напишана во војводата од Басана во 1875 година, на чиј татко Маркиз Монтолон, воен генерал што го следеше Наполеон во прогонство на Света Елена и застана таму сè до смртта на императорот, му даде завој.

Колекцијата вклучува и украсена чинија што Наполеон ја користел за ручек и кристален пехар, како и предмети за облека.

Поранешниот француски император почина на 5 мај 1821 година, на 51 година, на островот Света Елена во Јужниот Атлантски Океан, каде што беше протеран од Британците по поразот во 1815 година во битката кај Ватерло.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote