in

НА ДЕНЕШЕН ДЕН! Почниа Маргарет Тачер!

Ова се значајни настани во светот на денешен ден, 8 април.

1513 година – Шпанскиот истражувач Хуан Понсе де Леон, трагајќи по митскиот „извор на младоста“, ја откри Флорида и ја прогласи за шпанска сопственост. Во 1845 година, Флорида стана една од сојузните држави на Соединетите држави.

1810 година – Роден е германскиот композитор Роберт Шуман, еден од главните претставници на музичкиот романтизам. Тој имаше бројни следбеници во Германија и другите европски земји и особено влијаеше на креативната работа на Брамс.

1893 година – Во Канада е родена актерката Мери Пикфорд, starвезда на немиот филм. Со Чарли Чаплин, Даглас Фербанк и Дејвид Грифит, во 1919 година ја основа филмската компанија „United Artists Corporation“.

1904 година – Во Лондон е потпишан англо-француски договор за „Антанта Кордиале“, со кој се решаваат споровите меѓу Велика Британија и Франција за области со интерес во Западна Африка, Египет и Мароко.

1913 година – Првиот кинески парламент започна да заседава во Пекинг.

1919 година – Роден е родезискиот политичар Јан Смит, еден од основачите на Родезискиот фронт (1962). Како премиер (од 1964 година) спроведе расна дискриминација врз мнозинското домородно население, а во 1965 година прогласи независност на Родезија од Велика Британија.

1939 година – Италијански трупи слетаа на брегот на Албанија ден претходно, окупирајќи ја Тирана. Албанскиот крал Зогу побегна во Грција.

1944 година – Единиците на Советската црвена армија избувнаа на границата со Чехословачка и Романија во Втората светска војна.

1946 година – Во vaенева се одржа последната сесија на Лигата на народите, со што официјално се укина меѓународната организација и се замени со нова – Обединетите нации.

1950 година – Во Лондон почина Васлав Ниџински, руски балетан. Исклучителниот танчер и кореограф, кој беше далеку пред своето време, беше предмет на воодушевување на сликарите, скулпторите, фотографи, писатели и поети. Роден е во Киев во 1889 година, а студираше балет на Царската школа во Санкт Петербург.

1953 година – Британските власти го обвинија omомо Кенијата за вмешаност во активностите на тајната организација „Мау Мау“ и го осудија на седум години затвор. По формирањето на државата Кенија во 1963 година, Кенија беше премиер и министер за надворешни работи, а нејзин претседател од 1964 година.

1971 година – Во Лондон се одржа Првиот светски конгрес на Ромите, на кој е потврдено името на народот. Со одлука на ООН, 8 април беше прогласен за Светски ден на Ромите.

1973 година – Умре еден од најголемите уметници на 20 век, шпански сликар и вајар и еден од најважните претставници на кубизмот, Пабло Пикасо. Заедно со orорж Брак, тој направи пресвртница во европското сликарство, реализирајќи нова концепција за формата и просторот. Од многуте дела од неговото наследство, најпознати се „Мис Авињон“ и „Герника“.

1981 година – Во Њујорк почина американскиот генерал Омар Нелсон Бредли, командант на американските сили за време на десантите на Нормандија во 1944 година и претседател на Комитетот на НАТО во 1949 година.

1984 година – Умре рускиот физичар Пјотр Капица, еден од најважните физичари на 20 век. Добитник е на Нобелова награда за физика во 1978 година.

1990 година – Непалскиот крал Бирендра ја укина 30-годишната забрана за политички партии.

1992 година – По генетски тест за отпечатоци, германски и израелски извори велат дека е сигурно дека воениот злосторник од Втората светска војна Јозеф Менгеле починал во Бразил во 1979 година.

1992 година – Палестинскиот лидер Јасер Арафат е пронајден жив во либиската пустина 12 часа по авионската несреќа во која загинаа тројца негови придружници.

1993 година – Македонија е примена во ООН.

1996 година – СР Југославија и Македонија потпишаа договор за нормализирање на односите.

2003 година – Ракетата истрелана од американски тенк кон палестински хотел во Багдад за време на војната во Ирак ги уби снимателот на Ројтерс, Тарас Прочук и новинарот на Шпанија на ТВЕ 5, Хозе Коузо.

2010 година – Умрел менаџерот на „Секс пиштолите“ и еден од креаторите на панк-движењето, британецот Малком Мекларен, на 64-годишна возраст. До крајот на својот живот, тој бил бунтовник кој ги трансформирал музичката сцена и британското општество.

2013 година – Умре поранешната британска премиерка Маргарет Тачер, наречена „Челична дама“. Таа беше премиер на Велика Британија 11 години, од 1979 до 1990 година. Таа беше првата жена на чело на Конзервативната партија и прва жена на чело на Владата на Велика Британија.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote