in

На музејот на лепези во Париз му се заканува затворање!

Музејот на лепези во Париз може да стане најновата жртва на вирусот корона во областа на културата, па затоа УНЕСКО ги повика француските власти да направат повеќе за да го спречат неговото затворање.

Музејот, кој има статус на историски споменик, има рок до утре да плати повеќе од 117.000 евра долг за изнајмување, што главно е последица на загубите поради карантин поради пандемијата на коронарниот вирус.

Во спротивно, Музејот ќе биде затворен, како и работилница во рамките на него, во која новите генерации научија да дизајнираат и да ги обновуваат лепези. Минатата година работилницата беше ставена на списокот на нематеријално културно наследство на УНЕСКО.

Иако ретко интервенира на сличен начин, УНЕСКО, организацијата на ООН за образование, наука и култура, ја повика Франција да ја почитува примената на „заштитните мерки дефинирани за тоа специфично наследство“. Директорката на музејот Анже Оге вели дека тоа би било трагедија и дека не може да верува дека Парижаните ќе дозволат да исчезне дел од нивното наследство.

„Како и сите мали музеи, и претходно имавме проблеми, но оваа здравствена криза беше катастрофа“, рече 74-годишниот Оге.

Извршителите дури се закануваат да запленат 2.500 музејски експонати од понеделник, вклучително и историски лепези на лушпи од желки, чипка и свила, украсени со дијаманти и рубини.

Како и многу од 130-те музеи во Париз, Оге наведува дека нејзиниот, кој наплатува седум евра за влез, морал да биде затворен во поголемиот дел од 2020 година, поради ограничувањата наметнати од владата за борба против вирусот. Покрај тоа, парите што доаѓаат од реставрацијата на вентилаторот исто така исчезнаа поради намалувањето на потрошувачката за време на кризата.

Оге вели дека пред пандемијата, наплатила помеѓу 500 и 600 евра за обновување на лепезите во првобитна состојба со помош на традиционални материјали, и дека тие пари ги искористила за да ја плати киријата за просторот.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote