in

На ултразвукот покажало девојче, а се роди МОМЧЕ! На 18 години отишол на рутинска контрола, а лекарите шокирани му рекле: „Дечко, можеш да затрудниш“.

„Бев како„ Ха, ха, каде се камерите? “И тогаш тие ми ја покажаа матката на екранот.

Мајка Шанел (18) е родена и порасната како момче, а сега е бремена и носи бебе во нејзината утроба.

На оваа тинејџерка и е дијагностициран ПМДС, што значи дека има машки генитални органи надвор, и женски во телото.

Иако е роден и израснат како момче, Мајки Шанел (18) од Бостон, Масачусетс, сега се претставува како жена.

Додека таа сè уште беше во стомакот на нејзината мајка, тестовите покажаа дека таа е девојче, но и лекарите и родителите беа шокирани кога се роди со машки гениталии.

Покрај тоа, растејќи, Шанел никогаш не се чувствувала како момче. Таа зборуваше:

  • На сите им беше очигледно од самиот почеток дека сум различен. На пет години играв со чанти на тетка ми и ставав кармин на мајка ми. Никогаш не се чувствував како момче. Јас всушност бев многу женствена и никогаш не поминав низ тој пубертет кај детството. таа рече.

Кога била на рутински прегледи, тинејџерката дознала дека има внатрешни женски органи:

  • Ми рекоа дека имам грло на матката, јајцеводите, матката, и дека можам да забременам ако сакам. Јас всушност помислив дека е шега. Не знаев дека е можно. Бев како „Ха, ха, каде се камерите?“ И тогаш тие ми ја покажаа матката на екранот.

Се испостави дека Шанел има синдром на постојан мултиерен канал ПМДС, ретка состојба во која едно лице има надворешни машки и внатрешни женски генитални органи. Лекарите ја советувале да се подложи на хистеректомија, бидејќи оваа состојба може да доведе до сериозни, опасни по живот компликации.

Откако дозна дека нејзините машки органи не се репродуктивни, поточно како машко е неплодно, таа одлучи дека не може да ја пропушти можноста да забремени и да се реализира како родител.

  • Луѓето со ПМДС се склони кон рак и тумори и ризикот се намалува доколку имате хистеректомија. Моите машки делови се неплодни, но ми рекоа дека моите јајници функционираат. Бев во шок неколку недели, а потоа сфатив дека нема да можам да добијам дете ако не го создадам тоа самиот, и наскоро. Отсекогаш знаев дека сакам да станам родител. Играв со куклички кога бев мала и во иднина видов деца, па решив: „Сега или никогаш не треба да се обидам да останам бремена“ – рече таа.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote