in

ИНТЕРЕСНО! Национален празник во Туркменистан во чест на омиленото куче на претседателот!

Омиленото куче на претседателот на Туркменистан, овчарот (алабаи), отсега ќе има свој ден, така што последната недела од април ќе биде одбележана како национален празник, објавија медиумите од таа земја.

Ова куче, кое е придружник на номадите и нивните стада веќе 4000 години, ќе го сподели празникот со еден вид коњ ахал-тека, исто така миленик на претседателот Гурбангули Бердимухамедов.

Празникот ќе ја „зголеми светската слава на алабај“, пишува во декретот.

Во 2017 година, претседателот на Туркменистан му подари пастир на рускиот претседател Владимир Путин за неговиот 65-ти роденден, а потоа во 2019 година објави книга во која наведува дека првите Туркменистан „го виделе својот сон во коњ, а својата среќа во алабај“. “

Голема златна статуа на алабај беше подигната во ноември 2020 година во Ашгабат.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote