in

НАДАЛ ИСКРЕНО ЗА СВОЈОТ РИВАЛ! Новак е еден од најдобрите на сите времиња!

Шпанецот Рафаел Надал повторно се пласираше во полуфиналето на Ролан Гарос, совладувајќи го Диего Шварцман во четвртфиналето, што е негова 105-та победа на париската глина од вкупно 107 одиграни натпревари.

– Бројот е неверојатен. Но, да бидам искрен, би сакал да зборувам за тоа само кога ќе ја завршам кариерата. Сега е време да се биде среќен. Победив многу важен натпревар, против тежок противник. Успеав да најдам начин да играм најдобар тенис кога беше најпотребно. Тоа е нешто што е многу важно за мене. После тоа, имам голема самодоверба – изјави Надал.

Во полуфиналето е можен нов судир против Новак Џоковиќ, еден од само двајцата тенисери кои го победија Надал на паркетот во Париз.

– Кога играте против Новак, најдоброто нешто е што знаете на што правите. Тоа е, мора да играте најдобар тенис. Тоа е добро затоа што тренираме и живееме за тоа, за тие моменти. Лошата работа е затоа што е многу тешка. Тој е еден од најдобрите играчи на сите времиња.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote