in

Рафаел Надал – најдобар спортист за 2021 година!

PARIS, FRANCE - OCTOBER 02: Rafael Nadal of Spain celebrates after winning match point during his Men's Singles third round match against Stefano Travaglia of Italy on day six of the 2020 French Open at Roland Garros on October 02, 2020 in Paris, France. (Photo by Clive Brunskill/Getty Images)

Еден од најдобрите тенисери во историјата, Рафаел Надал ја доби наградата најдобар спортист на годината.

Наградата му ја додели спортскарта академија Лауреус, а освојувањето на неговиот 13. Ролан Гарос во кариерата беше доволен за да го направи Шпанецот победник на оваа награда. „Никогаш нема да го заборавам освојувањето на 13. Ролан Гарос титула и изедначувањето со најмногу освоени грен слем титули со Федерер“ изјави Надал.

За најдобра спортистка беше прогласена колешката на Надал, Наоми Осака. Осака го освои УС Опен два пати во изминатите три години, а и активностите надвор од тениските терени ја направија сериозна кандидатка.

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote