in , ,

СлаткоСлатко

Надал: Секој меч може да ми биде последен на РГ

Рафаел Надал стигна до новото четвртфинале на Ролан Гарос, а таму го чека Новак Ѓоковиќ, единствениот тенисер кој двапати го победил во Париз.

 

– Мојот последен натпревар со него беше овде минатата година. Вакви натпревари немам одиграно во последните 3 месеци, ќе биде голем предизвик. Тој победи на последните девет натпревари по ред… Знам каква е мојата ситуација и го прифатив тоа. Не можам многу да се жалам, стигнав до четвртфиналето на Ролан Гарос. Пред две недели само се надевав, не знаев дали ќе играм. Уживам во фактот што сум тука со години, секој натпревар овде можеби ќе ми биде последен на Ролан Гарос. Поминувам низ тежок процес. Не знам што ќе се случи во блиска иднина, затоа се трудам да уживам колку што можам повеќе и да играм натпревари и да го живеам сонот да играм тенис. Пристигнав во делот на РГ колото против најдобриот во светот, сакам да си дадам шанса да играм на највисоко можно ниво – изјави Надал.

Последен пат Надал и Ѓоковиќ играа на Ролан Гарос во полуфиналето минатата година. Тогаш Србинот славеше во четири сета, а на крајот ја освои титулата, втора на париската земјена подлога. Ѓоковиќ е единствениот тенисер кој двапати го освоил 13-кратниот шампион во француската престолнина. Тоа го направи за прв пат во 2015 година во четвртфиналето во три сета.

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote