in

Остар пад на вредноста на Bitcoin, загуба од 190 милијарди долари за еден ден!

Остриот пад на вредноста на биткоинот и другите дигитални валути избриша вредност од околу 190 милијарди долари од целиот пазар на крипто-валути денес.

Експертите велат дека тоа може да биде сигнал дека инвеститорите започнале да продаваат виртуелни пари, со цел да остварат профит.

Вкупната вредност на пазарот на криптовалути изнесуваше 932,20 милијарди долари околу 8:10 часот по Гринич, во споредба со вчерашните 1,1 милијарда долари, според податоците на порталот Коинмаркеткап.

Најголемата криптовалута во светот, биткоинот, падна за повеќе од 17 проценти на дневна основа, 34.654 долари. Вториот по големина дигитални пари, ethereum, потонаа за повеќе од 20 проценти, на 1.072 долари, пренесува агенцијата „Блумберг“.

Минатата недела Биткоин достигна рекордна вредност од скоро 42.000 УСД, а во последните 12 месеци забележа зголемување на вредноста од над 340 проценти.

Стратезите на инвестициската банка „ЈПМорган“ предвидуваат дека биткоинот на долг рок може да достигне цена од 146.000 американски долари, натпреварувајќи се за златото како алтернативно безбедно засолниште. Од петокот, еден биткоин вредеше повеќе од златна шипка од 20 унци.

Сепак, ЈП Морган додаде дека биткоинот, кој е познат по силното осцилирање на цените, ќе мора да стане значително помалку непостојан за да го достигне нивото од 146 илјади долари.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote