in

Нахранете ја кожата: Направете маска за лице од кора од портокал

Можеби изгледа чудно, но кора од портокал може да се искористи за да се подготви одлична маска за лице.

Бидејќи содржи многу витамин Ц и други антиоксиданти, кората од портокал е одлична за вашата кожа. Сите хранливи материи од кората, особено антиоксидансите кои ги уништуваат слободните радикали, одржуваат убав тен и ја прават вашата кожа здрава и сјајна.

Прашокот за кора од портокал се користи во производството на неколку производи за нега на лице и може да ги исчисти и отпушти порите, да ги отстрани црните точки и да направи сјај на кожата. Ако додадете јогурт и мед на овој препарат, ќе добиете уште подобри резултати.

Прво излупете три портокали, издробете ја кората на помали парчиња, измијте ја и наредете ја на плехот за печење. Чувајте на сончево место околу три дена за да се исуши убаво. Исечкајте ја сувата кора во блендер за да добиете ситна пудра.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote