in

FORBES: Барселона и Реал Мадрид најбогати!

Според најновата листа на Forbes, има дури шест члена од Премиер лигата во Топ 10 најбогатите фудбалски клубови во светот, но првите две позиции се резервирани за шпанските гиганти Барселона и Реал Мадрид.

Барселона го престигна најголемиот ривал и сега го зазема првото место како највреден фудбалски клуб на планетата. Вредноста на Каталонците се проценува на 4,76 милијарди американски долари.

Мадрид е само малку помалку вреден – 4,75 милијарди долари.

За некои, можеби неочекувано, актуелниот европски и светски шампион, Баерн Минхен, се најде на третото место. Во споредба со претходната листа, Баварците го престигнаа Манчестер Јунајтед.

Гигантот од Олд Трафорд води уште пет англиски клуба – Ливерпул, Манчестер Сити и трилинг од Лондон – Челзи, Арсенал и Тотенхем.

Само Пари Сен Germермен „влезе“ во првите десет. Минатогодишниот финалист во Лигата на шампионите е на деветтото место. Во Топ 10 нема италијански клубови, шампионот во Серија А, Јувентус е на 11-то место.

Во Топ 20 има уште три премиерлигаши: Евертон (15), Вест Хем (18) и Лестер (19).

Forbes рече дека и покрај негативното влијание на пандемијата Ковид-19, просечната вредност на клубовите во првите 20 се зголеми за 30 проценти во последните две години.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote