in

Што?Што? УбавоУбаво СлаткоСлатко

РЕКОРДЕРИ! Овие три животни се најбрзи на светот!

Запознајте ги господарите за брзина, најбрзите животни во воздухот, водата и на копно.

Започнуваме со најбрзото животно во воздухот, птица која исто така е прогласена за најбрзото животно во светот

Сив сокол (Falco peregrinus)

Кога станува збор за брзината, сивиот сокол е апсолутен светски шампион со својата брзина што може да достигне повеќе од 300 км на час! Таа не само што е најбрза птица, туку и најбрзо животно на светот.

Иако во стандардниот лет, најбрзата птица во светот е чичмицата (вид многу сличен на ластовицата) што може да лета со брзина од 160 км на час, сивиот сокол сепак се смета за шампион со најголема регистрирана брзина од 389 км на час. Важно е да се запамети дека сивиот сокол може да ја достигне оваа брзина само кога ќе се впушти (на плен).

Црн марлин (Macaira indica)

Ако веќе сте ја истражувале оваа тема, би можеле да најдете дезинформации на скоро сите (посериозни) страници за тоа како сабјарката е најбрзата риба на светот со брзина од 109 км / ч. За жал, ова е погрешно преведување и дезинформација: Сабјарката, која нормално има најголема брзина од 97 км на час, се меша со едрилица – риба за која повеќето веруваат дека е најбрза во светот со максимална брзина од 109 км на час.

Сепак, Црниот Марлин, кој е прилично сличен на горенаведената риба, го држи апсолутниот рекорд кога станува збор за најбрзата риба на светот. Неговата максимална регистрирана брзина е дури 130 километри на час!

Gepard (Acinonyx jubatus)

Гепардот е голема мачка од Африка и некои делови на Блискиот исток. За разлика од повеќето други мачки, гепардите не можат да се искачат на дрво (иако генерално можат да скокаат на пониски гранки).

Сепак, се чини дека искачувањето дрвја не е нешто што ги загрижува премногу, имајќи предвид дека гепардите се убедливо најбрзите копнени животни во светот. Тие можат да достигнат брзина од 120 километри на час, и да го чуваат на растојание од 500 метри. И како да не е доволно, гепардите можат да достигнат брзина од 0 -100 км / ч за само 3 секунди.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

1 поен
Upvote Downvote