in

Најчести видови на артритис: По што се слични, а по што се различни

Луѓето кои страдаат од артроза чувствуваат непријатна болка при одење ,движења и „вкочанетост“ на зглобовите

 

Иако многу луѓе ги чувствуваат ефектите на некој вид артритис, всушност постојат околу 100 состојби поврзани со зглобовите кои можат да припаѓаат на ова вообичаено име. Додека некои видови на артритис можат да бидат наследни, други фактори на ризик се гените, возраста, полот, старата повреда и дебелината. Жените се повеќе подложни на некои видови на артритис, а мажите на други. Овие се најчестите видови што треба да ги разликувате.

Остеоартритис

Тоа е најчестата форма на артритис, и скоро секоја втора личност постара од 55 години страда од оваа дегенеративна и хронична болест. Остеоартритисот се јавува поради влошување на зглобната ‘рскавица, а причината за болеста е сè уште непозната. Сепак, постојат многу фактори кои придонесуваат за нејзино појавување. Жените, кои исто така имаат потешка клиничка слика, почесто заболуваат од болеста, болеста ретко се појавува на помлада возраст, а наследноста може да игра и голема улога. Главните фактори на ризик се бројот на години, зголемената телесна тежина, преоптоварувањето на зглобовите, повредите на ‘рскавицата, менискусот и лигаментите, фрактури на коските, пренесува Ординација.

Остеоартритисот ќе се појави како симптом на болка во колената, колковите, стапалата и долниот дел на грбот, и може да се развие со текот на годините или да се забрза со повреди и инфекции.

Првите симптоми се појава на болка, оток и вкочанетост на зглобовите, и тие се појавуваат полека, подмолно, обично по поголем товар.

Луѓето кои страдаат од тоа чувствуваат непријатна болка при одење и разни движења и „вкочанетост“ на зглобовите. Понекогаш зглобовите исто така можат да создаваат звуци кога се виткаат.

Кога станува збор за оваа форма на артритис, болката често поминува како што дошла и е посилна наутро. Ако ја имате оваа состојба, вашиот лекар ќе ве советува да ја контролирате вашата тежина со цел да ги одржувате структурите околу зглобовите здрави. Физичката терапија исто така може да помогне при вежби кои ќе ги зајакнат мускулите околу зглобовите. Постојат и антиинфламаторни лекови кои можат да ги ублажат симптомите.

Ревматичен артритис

Ревматоидниот артритис е хронично, воспалително заболување на сврзното ткиво кое најмногу ги погодува зглобовите. Во ова нарушување, имунолошкиот состав го напаѓа ‘рскавичното ткиво, коските. Најчесто се погодени малите зглобови на рацете, рамената, колената и глуждовите. Општ замор, проблеми со спиењето и истоштеност се чести симптоми.

Сите овие симптоми можат да предизвикаат болка кај пациентот и на тој начин да имаат големо влијание врз квалитетот на животот на пациентот. Животот со ревматоиден артритис не е секогаш лесен, една од причините е што симптомите на болеста честопати се непредвидливи – еден ден симптомите се благи, додека следниот ден може да се влоши. Болеста може да се појави на која било возраст, а најчесто се јавува на возраст од 20 до 40 години. Почесто се јавува кај жени.

По дијагнозата, лекарот може да препише лекови или инјекции за контрола на симптомите. „Препорачувам силни антиинфламаторни лекови кои делуваат со промена на текот на воспалителниот процес“, рече др. Лиза Гејл Сутер, ревматолог од Медицинскиот универзитет Јеил, додаде дека лековите носат и ризик од ослабување на имунитетниот систем, па затоа пациентите мора да бидат особено внимателни кога станува збор за инфекции и да сметаат на прекинување на употребата на лекови. Иако придржувањето кон пропишаната терапија од страна на ревматолог е клучно за да се одржи болеста под контрола, промената на вашиот животен стил може да го подобри квалитетот на животот, затоа вежбањето е многу корисно, но треба да се договори со вашиот лекар.

Псоријатичен артритис

Псоријатичен артритис е хронично воспалително ревматско заболување поврзано со псоријаза, така што помеѓу 5 и 20 проценти од луѓето кои имаат псоријаза ќе имаат и оваа форма на артритис. Иако не е целосно јасно што го предизвикува, експертите знаат дека станува збор за автоимуна болест која се манифестира на сличен начин како ревматоиден артритис, а единствената разлика е во тоа што во овој случај е вклучена и кожата. Еднакво е застапено и кај двата пола. Симптомите вклучуваат болка, оток, црвенило во областа на зглобовите, замор, проблеми со очите, осип и осетливост на рацете и нозете.

За подобра контрола на болеста, пациентите ќе земат слична терапија како кај ревматоиден артритис. Третманот може да започне со образование и промени во животниот стил – здрава исхрана, соодветен одмор и редовна физичка активност.

Други форми на артритис

Додека сите споменати форми на артритис се најчестите форми на болеста, постои долг список на други видови на оваа болест. Тоа е почеста кај возрасните, но исто така има и фактори на ризик кои можат да ве натераат да се склони кон развој на артритис. Ако се сомневате во оваа состојба, најважно е да контактирате со лекар со цел да започнете со терапија на време.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote