in

УбавоУбаво

Најчести проблеми со стапалата

Носењето непријатни чевли честопати доведува до проблеми со стапалата, но тоа не е единствената причина, некои промени се последица на здравствената состојба.

Лигаментите во стапалата може да се истегнат. Носењето чевли со високи потпетици може да биде навистина болно, но тоа не е единствениот проблем со стапалата “, објаснува Ема Меконаки, специјалист за деформитети и болести на стапалата.

Таа забележува дека стапалата бараат посебно внимание затоа што може да помогне да се забележат рани знаци на други проблеми.

Чуклеви

Чуклите се деформација на коските што се јавува во областа на стапалото, односно на глуждот на почетокот на палецот. Тоа е изобличување на палецот на ногата, со „изострување“ на предниот дел од стапалото и создавање на болно коскено испакнување од надворешната страна на коренот на палецот.

 

Чуклите се почести кај жените поради носење потпетици и тесни чевли. Со потпетици од пет до седум сантиметри, со зголемување на телесната тежина, товарот на стапалото се зголемува и се пренесува на предниот дел од стапалото.

Како да се реши проблемот? Може да земете лекови против болки или да користите силиконски влошки кои можат да помогнат во ублажување на болката. Ортопедските влошки исто така може да помогнат.

Конечната опција е операција.

Испукана кожа на петиците

Испуканата кожа обично е резултат на недостаток на влага. Тоа е феномен кој, меѓу другото, е поврзан со стареењето, но и со одење без чевли.

Многу луѓе трошат многу пари на квалитетни креми за лице и тело, но често забораваат на своите стапала, што доведува до сувост.

Се препорачува да се нанесува крем за стапала што е можно почесто, неколку пати неделно.

Отечени стапала

Стапалата може да отекуваат во лето кога се високи температури, но и кога стоите или седите подолго време. Во ретки случаи, тоа може да биде знак дека се случува нешто посериозно.

Жуљеви и плускавци

Меур е област на подигната кожа која е исполнета со течност. На рацете и нозете се формираат плускавци поради триење и притисок. Тие исто така можат да се појават на нозете како последица на носење непријатни или премали чевли, дури и по само неколку часа.

Жуљевите се тврдо, воспалено задебелување на кожата на стапалата што најчесто се јавува на пета и прсти. Жуљевите се непријатни и често болни, но можат ефикасно да се лекуваат.

Студени нозе

Ако имате редовно ладни стапала, тоа може да биде знак на слаба циркулација.

Сепак, некои луѓе имаат Рејнодов синдром, нарушување кое влијае на циркулацијата.Тогаш прстите можат да станат сини или виолетови. Ова особено се случува кога е зима или со луѓе кои не се толку активни, пишува The Sun.

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote