in

Се отвори најдлабокиот базен на светот!

Најдлабокиот базен на светот, во Полска, кој работеше само кратко поради пандемијата на вирусот корона оваа есен, ги надмудри властите и повторно се отвори бидејќи се прогласи за „најдлабокиот симулатор на услови за нуркачите во светот“.

“Ние повеќе не сме базен, туку симулатор за нуркање. Затоа сè е во согласност со прописите”, одговорија сопствениците на базенот “Диппот” во Мошчанов кај Варшава на прашањето на Газета Виборча како да се отвори денес кога на сите други базени во земјата не им е дозволено да работат поради анти-епидемиски мерки.

„Deep Spot“, длабок дури 45,4 метри, повеќе од три метри подлабоко од претходниот рекордер во Падова, Италија, добива резервации за посетителите и нагласува дека ги почитува сите пропишани санитарни мерки.

Кога нема санитарни мерки или пандемија, базенот прима 45 луѓе на час, нуркачите се снимаат и под подводни камери, а доколку сакаат добиваат снимка за да можат да ја анализираат техниката на нуркање. Заедно со најдлабокиот базен во светот, има и пет хотелски соби за нуркачи под нивото на водата, па преку прозорците може да се види што се прави во базенот.

“Нуркачите мора редовно да вежбаат. И во Полска тие немаат многу простор. Не можете да нуркате во езерата цела година, водата е студена во зима, а видливоста е слаба во нашите езера. Нема базени подлабоки од два метра. Оттука и идејата да се направи длабок базен со температура на водата од околу 32 степени “, рече неговиот сопственик Михал Бражињски минатата есен, пред отворањето на базенот.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote