in

Џоковиќ: Ова е најдобриот натпревар што го одиграв во Париз!

NOVAK DJOKOVIC (SRB) TENNIS - FRENCH OPEN - ROLAND GARROS - ATP - WTA - ITF - GRAND SLAM - CHAMPIONSHIPS - PARIS - FRANCE - 2020 © TENNIS PHOTO NETWORK

Најдобриот тенисер на светот Новак Џоковиќ изјави дека ја покажал својата најдобра игра на мечот против Рафаел Надал во полуфиналето на Ролан Гарос.

Србинот му го нанесе првиот пораз на Шпанецот во полуфиналето на турнирот во Париз, а третиот вкупно на вториот грен слем во сезоната. По голема борба Џоковиќ победи во фантастичен натпревар со 3: 6, 6: 3, 7: 6 (4), 6:2.

„Прво сакам да кажам дека е привилегија да го споделам ова поле со Рафаел Надал. Ова е најдобриот натпревар што го одиграв тука во Париз, против мојот најголем ривал. Атмосферата беше неверојатна “, рече Новак по мечот.

„За да го победите Рафа на овој терен, мора да го играте вашиот најдобар тенис, и тоа го направив вечерва. Тешко е да се најдат зборови за да се опише како се чувствувам “.

На прашањето како се справува со притисокот на ваквите дуели, првиот светски рекет одговори:

„Си велам дека тој не е тука, но тој е тука. Притисокот е привилегија. „Вакви натпревари се тест за мојата игра и мојот карактер.

Џоковиќ ќе го игра финалето на Ролан Гарос по шести пат во кариерата, и ќе се обиде да ја освои втората титула. Тој ќе го игра вкупно 29. грен слем финале, и се надева на 19-та титула.

Негов ривал во недела ќе биде Стефанос Циципас.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote